گربه خانگی

گربه خانگی

گربه خانگی

گربه خانگی

گربه خانگی حیوانی مرموز و اسرار آمیز است که افراد بسیاری تمایل دارند از آن به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری کنند. این حیوان  خانگی ملوس و زیبا می تواند با حرکات خود باعث انبساط خاطر صاحب خود شود نگهداری گربه در خانه به عنوان حیوان خانگی رایج شده است. شاید شما یکی از این افراد هستید. به عنوان صاحب حیوان، باید بدانید که گربه خانگی به چه بیماری مبتلا می شود  اما شایع ترین بیماری های گربه خانگی و کسب اطلاعات از علائم و نشانه های شایع بیماری ها در حیوان گربه  خانگی می تواند نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز عوارض جانبی و کاهش مرگ و میر آنها گربه خانگی داشته باشد.

اکثر گربه‌های خانگی، گربه‌های داخل خانه هستند. با این حال، اگر به دنبال گربه‌ای هستید که گاهی اوقات را در خارج از خانه سپری کند، باید فضایی ایمن و حصارکشی شده را در اختیار داشته باشید تا گربه از محوطه خانه خارج نشود گربه نر و گربه ماده، هر دو حیوانات خانگی عالی هستند. با این حال، تفاوت‌های هورمونی نیز بر رفتار آن‌ها تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، گربه‌های نر سالم، معمولاً در خانه پرسه می‌زنند، بیشتر زد و خورد می‌کنند و قلمرو خود را مشخص می‌کنند. از طرفی دیگر، گربه‌های ماده سالم، بخصوص در فصل‌های خاص، بیشتر سروصدا می‌کنند.

گربه خانگی مو کوتاه تک ‌رنگ اغلب سفید، سیاه یا نارنجی هستند. علت تنوع رنگی زیاد به خاطر نژاد مختلط آن ‌ها است. اصولا جثه گربه معمولی مو کوتاه نر بزرگ ‌تر از ماده است. سر این گربه‌ ها گرد است و دمی با طول متوسط دارند. پنجه‌ های آن‌ ها گرد است و از لحاظ اندازه جثه، متوسط هستند. البته این گربه ها ممکن است در هر اندازه ای دیده شوند اما اصولا از لحاظ قد و وزن در رده متوسط قرار می ‌گیرند.با توجه به کوتاه بودن موی این گربه‌ ها، برس زدن هفتگی برایشان کافی است. چشم های گربه خانگی مو کوتاه ، قدرت بینایی بالایی در شب دارد. بنابراین قوه شکار آن ‌ها در شب بیشتر تقویت می‌ شود. به علاوه گربه‌ های این نژاد علاقه زیادی به استفاده از قوه شنوایی خود دارند. در مجموع، نگهداری از این گربه ‌ها بسیار آسان است.

گربه های خانگی ما واقعاً بهترین دوستان ما هستند، به خصوص که مدت زیادی را در خانه با آنها گذراندیم و وقتی گربه خانگی که به خانه خود دعوت می کنیم به بهترین اعضای خانواده ما تبدیل می شوند و در مراقبت از آنها فقط سزاوار بهترین ها هستند.  در واقع ما با استقبال از گربه خانگی می توانیم از حالت انزوا و تنهایی رها شویم. همچنین شما حتی نیازی به ترک منزل خود برای تامین وسایل ندارید، زیرا می توانید هر آنچه را که برای گربه خانگی نیاز دارید از راحتی در خانه خود سفارش دهید. فروشگاه ما در کنار فروش گربه ها و سایر حیوانات خانگی یک مرکز ایده‌آل برای والدین پرمشغله است که یکی از بهترین فروشگاه‌های آنلاین لوازم خانگی حیوانات خانگی می باشد که می‌توانید همین الان غذا، خوراکی‌ها، داروها و سایر موارد ضروری را سفارش دهید تا برای شما ارسال کنند.

در تربیت گربه خانگی خود رفته رفته متوجه می شوید که این حیوان ملوس قابلیت قابل توجهی برای ابراز وجود دارد و جمع کردن پنجه های گربه در زمانی که از آنها استفاده نمی شود و چرخاندن استخوان انتهایی انگشت پا، که پنجه را تحمل می کند، بر روی نوک استخوان بعدی، پنجه جمع می شود یا کشیده می شود .  همچنین وقتی گربه خانگی شما غلاف پنجه ها را باز می کند، انگشتان پا را نیز به طور گسترده ای باز می کند و باعث می شود پا بیش از دو برابر بیشتر از حد معمول پهن شود و آن را به یک سلاح واقعاً قدرتمند تبدیل می کند و این مکانیسم غلاف پنجه در همه گونه های گربه سانان به جز یوز پلنگ وجود دارد .

گربه خانگی معمولا شبگرد است و شبکیه چشم آن توسط لایه ای به نور حساس می شود که باعث می شود چشم در شب در نور شدید بدرخشد.  همچنین خود چشم‌ها، بزرگ است که با مردمک هایی که منبسط یا منقبض می شوند و بر حسب چگالی نور به شکاف هایی منقبض می شود و رنگ ها را به وضوح تشخیص نمی ‌دهند . همچنین گربه خانگی دارای پلک سوم یا غشای ریزش کننده است که معمولاً به آن پلک می گویند و ظاهر آن اغلب به عنوان شاخصی از وضعیت سلامت عمومی گربه استفاده می شود. همچنین حس بویایی گربه، به ویژه در بزرگسالان، برای ارزیابی غذا بسیار مهم است به طوری که گربه ای که مجرای بینی اش در نتیجه بیماری مسدود می شود، ممکن است به نظر برسد که اشتهای خود را به طور کامل از دست می دهد و گربه خانگی بوی مواد نیتروژن دار (مانند ماهی ) را به شدت تشخیص می دهد.

حس لامسه در گربه خانگی شدید است و ابروها، سبیل ها، موهای گونه و دسته های ریز مو روی گوش، همگی به تحریک بسیار حساس هستند که عملکرد سبیل ها فقط تا حدی درک می شوند. اما معلوم است که اگر قطع شوند، گربه خانگی موقتاً ناتوان می شود و همچنین انگشتان پا و پنجه ها و همچنین نوک بینی نیز به لمس بسیار حساس هستند. البته گربه خانگی حس شنوایی حاد دارد. به این معنا که گوش آنها تقریباً ۳۰ ماهیچه دارد (در مقایسه با ۶ ماهیچه در انسان) و در نتیجه می توانند چندین برابر سریعتر از سگ ها در جهت صدا بچرخند. گربه خانگی مجموعه ای ظریف از حالات چهره دارد و صدا ها و دم و حالات بدن که بیانگر حالت عاطفی و مقاصد آن است. این سیگنال های مختلف در خدمت افزایش، کاهش یا حفظ فاصله اجتماعی هستند. یکی از رفتارهای اجتماعی متمایز شامل مالیدن طرف سر، لب ها، چانه یا دم به مالک و روی مبلمان است و این نواحی از بدن گربه در مورد بوی آشنا واکنش نشان می دهد.

نکته مهم که در مورد گربه خانگی باید بدانید این است که زبان همه گربه‌ها که دارای تکه‌ای از خارهای تیز و رو به عقب به نام پاپیلای رشته‌ای در نزدیکی نوک آن است، ظاهر و احساسی مانند سوهان درشت دارد. خارها به گربه کمک می کنند که خود را نظافت کنند و آنها خود را به مدت طولانی به خصوص بعد از غذا آراسته می کنند. همچنین بسیاری از گربه های خانگی درگیر لیسیدن اجتماعی و نظافت همراه خود می شوند که نشان دهنده طبیعی محبت و وابستگی است. برخی نیز به رفتار پرستاری می پردازند، انگشتان و لاله گوش افراد، پنجه و دم خود و پتو و لباس های پشمی را می مکند. البته شیردهی ممکن است راهی برای آرامش در رفتار بچه گربه باشد و اغلب گربه هایی که خیلی زود از شیر گرفته شده اند یا در بچه گربه دچار سوء تغذیه هستند شدیدتر است .

گربه‌های خانگی فعال و سالم اغلب طوری در خانه می‌دوند که انگار دیوانه شده‌اند و همچنین می توانند در صبح زود فوران کنند که ناشی از غریزه گربه سانان برای شکار فعال در حوالی سحر و غروب است. در محیط خانگی، این رفتار طبیعی و غریزی اغلب هنوز هم رخ می دهد و باعث تعجب برخی از صاحبان آنها می شود که می ترسند گربه آنها ممکن است هاری یا شخصیتی ناپایدار داشته باشد. بنابراین، تغییرات در رفتار حیوانات را نباید به‌عنوان روان‌شناختی (یا به‌عنوان نافرمانی ساده، مانند زمانی که یک گربه به‌طور ناگهانی خانه‌اش شکسته می‌شود) رد کرد، زیرا ممکن است یک علت فیزیکی زمینه‌ای وجود داشته باشد. با این وجود، رفتار غیرعادی در گربه خانگی اغلب منشأ غیر فیزیکی، روانی یا عاطفی دارد که باید همیشه در تشخیص و درمان بیماری های حیوانات همراه در نظر گرفته شود.

مدل خواب گربه خانگی با سگ ها و انسان ها متفاوت است. سگ ها و انسان های در خواب مرحله REM یعنی حرکت سریع چشم دارند ، مرحله ای که با رویا دیدن همراه است. در مقابل، گربه به ندرت در خواب در این مرحله قرار می گیرد و در عوض، الگوی خواب سبک‌تر و دوره‌ای دارد که به آن امکان می ‌دهد استراحت کند اما فوراً هوشیار باشد. هنگام بیماری، گربه خانگی تمایل به کناره گیری و غیرفعال شدن دارند که به آنها در حفظ انرژی کمک می کند و یک گربه بیمار ممکن است بی جان به نظر برسد اما پس از چند روز کناره گیری بهبود می یابد، این یکی از دلایلی است که گفته می شود گربه ها ۹ زندگی دارند. داشتن یک گربه خانگی می تواند یک رابطه بسیار ارزشمند باشد. زیرا این توانایی را دارد که هم سیستم عصبی شما را آرام کند و هم یک خروجی فوری برای سرگرمی و بازی فراهم کند. اگرچه گربه ها حیوانات مستقلی هستند که دوست دارند با شرایط خود کاوش کنند، اما با صاحبان و افرادی که به آنها اعتماد دارند نیز بسیار محبت آمیز هستند.

همچنین گربه های خانگی ترجیح می دهند که در کنار شما قرار گیرند و این کار به آسانی می تواند باعث آزاد شدن خودکار انواع مواد شیمیایی مناسب در مغز شما شود و به شما این امکان را می‌ دهد که شما هم آرامش را تجربه کنید. هر صاحب گربه ای به شما می گوید که دوست پشمالویش چقدر به او کمک می کند تا آرام شود. در حالی که بسیاری از مردم از معاشرت با سگ ها لذت می برند، گربه خانگی می تواند بیشتر طعم اکتسابی داشته باشد، اما زمانی که به دست می آید، از دست دادن طعم آن سخت است. در واقع در نگهداری گربه خانگی آن ها تبدیل به حیوانات خانگی مهمی می شوند و چه در یک خانه بزرگ یا آپارتمان کوچک زندگی کنید، و همه سرگرمی و بازی همراهان حیوانات بزرگ‌تر را فراهم می ‌کنند.

نوشته های مشابه