نژاد گربه

گربه پرشین

گربه پرشین

گربه پرشین

انواع گربه پرشین یا همان نژاد گربه های ایرانی، یکی از پرجمعیت‌ ترین، کهن‌ ترین و البته جذاب ترین نژادهای گربه در دنیا محسوب می‌شود.آنها یکی از نمادهای فرهنگی ایران در میان جهانیان نیز به شمار می‌آیند گربه پرشین یک گونه رسمی از گربه‌ ها می‌باشد که به سبب اینکه زیستگاه انواع گربه پرشین از قدیم تا به امروز، کشور ایران بوده، به این نام شهرت گرفته است.از نظر محبوبیت انواع گربه پرشین باید بگوییم که رنگ سفید آنها نزد خانواده های اشرافی فرانسوی و اروپایی نسبت به سایر پرشین ها از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و جزو دسته نژاد گربه های اشرافی به حساب می‌آمدند گربه پرشین محبوب‌ترین گربه در آمریکای شمالی است. گربه پرشین نخستین بار در دوره ویکتوریا رواج پیدا کرد، اما مدتها قبل تر از آن نیز در آنجا حضور داشت.

گربه های پرشین با گربه های آنگورا آمیزش داده شدند. اجداد پرشین از لحاظ جنس پوشش و کشیدگی پوزه و بینی با نسل امروز تفاوت زیادی دارند. صدها سال تولید نسل انتخابی توسط پرورش دهندگان این نژاد، منجر به تولید گربه های پرشین با پاهای کوتاه تر و همچنین پوزه های کوتاه تر شده است اجداد گربه پرشین نسبت به گربه های پرشین امروزی  صورت متناسب تری داشته و پوزه آن ها جلوتر از چشم ها قرار گرفته است، اما ظاهر آن ها در کل مثل پرشین های امروزی گرد و مسطح می باشد گربه پرشین با موهای بلند و شکل خاص صورت خود در شمار محبوب ترین نژاد های گربه قرار دارد صدای آرام و ملودی وار پرشین دلپذیر است و با چشمان درشت و نافذ و نگاه تأثیرگذار با افراد ارتباط برقرار می کند.

 

هر کسی که گربه پرشین را دیده باشد می داند که این بچه گربه ها مظهر ظرافت هستند و نژاد گربه پرشین به دلیل داشتن خزهای بلند و نرم و همچنین شخصیت های آرامی که حضور در اطراف آنها را لذت بخش می کند، مشهور است. با این حال، قبل از پذیرش یک بچه گربه پرشین، صاحبان احتمالی باید بدانند که نسبت به برادران گربه سان خود به مراقبت بیشتری نیاز دارند. بنابراین، اگر قصد دارید از یک گربه پرشین در خانه خود استقبال کنید، قبل از تعهد، نکات و الزامات مراقبتی زیر را مرور کنید و البته این نژاد یکی از محبوب‌ ترین نژادهای گربه هستند و با ارجاعات هیروگلیف به این نژاد قدمت آن به ۱۶۸۴ قبل از میلاد می رسد. گربه های پرشین به حیواناتی شیرین و مهربان معروف هستند و این نژاد بسیار ملایم و بسیار آرام است. آنها لزوماً فعال نیستند، به خصوص وقتی بزرگتر شوند همچنین تمایل دارند خیلی راحت خسته شوند.

البته شاید بارز ترین ویژگی گربه پرشین خز آنها باشد که بلند و نرم است و برای سالم نگه داشتن پوشش براق آنها، نیاز به نگهداری فعال از طرف صاحب گربه دارد. در واقع گربه های پرشین نیاز به نظافت روزانه دارند و شما باید برای از بین بردن گره ها و سایر زباله ها از پوست آنها کوشا باشید زیرا آنها به تنهایی نمی توانند این کار را انجام دهند. همچنین روزانه بیش از یک ساعت را صرف مسواک زدن گربه های پرشین خود کنید. زیرا موهای آن ها خیلی راحت گره می‌خورند، بنابراین باید مطمئن باشید که گره‌ها به تشک تبدیل نمی ‌شوند که می‌ تواند دردناک باشد و باید برداشته شود. البته برس های زیادی برای گربه‌ها وجود دارد، اما صاحبان گربه پرشین باید به دنبال برس هایی باشند که بتواند از خز بلند بچه گربه‌شان عبور کند و یک برس دو طرفه هم می تواند برای گربه شما بهترین نتیجه را ارائه دهد.

متخصصان ما عقیده دارند که دلیل سالم نگه داشتن پوست گربه پرشین فقط یک مسواک زدن روزانه نیست بلکه از آنجایی که موی این گربه ها  بسیار بلند است، گاهی اوقات خاک آنها هنگام استفاده از جعبه خاک گیر می ‌کند و در نتیجه، آنها می توانند واقعاً در مورد جعبه های خاک خود دچار مشکل شوند و ممکن است در جاهای دیگر شروع به حذف کنند. همچنین برخی از صاحبان گربه پرشین موهای شکم و پاهای عقب گربه را می تراشند تا برخی از مشکلات ناشی از استفاده از جعبه خاک را کاهش دهند و کم کردن موی این نواحی می تواند به گربه ها کمک کند احساس راحتی بیشتری کنند که توصیه می شود به جای انجام این کار در خانه، آرایشگر حرفه ای داشته باشید یا موهای گربه پرشین خود را بتراشید و البته نظافت استاندارد در مورد گربه های پرشین نیز صدق می کند و صاحبان آن باید مجهز باشند.

گربه های پرشین به داشتن بدن‌های گرد و کوتاه و صورت‌های ژولیده و دوست داشتنی با بینی ‌های کوتاه، چشم‌های درشت و گوش‌ های کوچک معروف هستند و برای پرورش دهندگان، هدف کلی دستیابی به چهره ای شبیه به یک بچه گربه یا بچه بود که این برای بسیاری از مردم جذاب است، اما با مشکلاتی همراه است. اول، صاف بودن اجزای صورت می تواند منجر به مشکلات تنفسی شود و احتمالاً به همین دلیل است که آنها خیلی فعال نیستند زیرا آنها نمی توانند به راحتی مانند گربه های دیگر نفس بکشند و خسته می شوند. همچنین برجستگی و پهن بودن چشمان گربه پرشین نیز می تواند چالش هایی را به همراه داشته باشد. چشم‌های آن ها به خوبی با فرم صورت خود محافظت نمی‌ شوند و می ‌توانند به راحتی آسیب ببینند یا زخم ایجاد کنند و همچنین مستعد تخلیه نامناسب اشک هستند.

گربه پرشین معمولاً اشک‌هایی دارد که ترشحی بین بینی و چشمشان است، زیرا در آنجا چین خوردگی در صورتشان وجود دارد که اشک‌ها روی چین ریخته می ‌شوند و سپس اکسید می ‌شوند، که باعث می‌ شود صورت گربه کثیف به نظر برسد. شما می توانید از دستمال مرطوب مخصوص  برای کمک به تمیز نگه داشتن صورت اشک آلود گربه استفاده کنید، اما اگر متوجه ترشح بیش از حد آن شدید، به خصوص زمانی که با قرمزی چشم و درد همراه باشد، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. صورت صاف گربه پرشین نیز ممکن است زمان غذا خوردن را دشوارتر کند که برای گربه ها کاسه هایی با عمق کم وجود دارد  که به طور خاص برای حیوانات خانگی که در برداشتن غذا از اعماق یک ظرف بزرگ مشکل دارند ساخته شده است. البته اگر می خواهید گربه ای را از کسی بپذیرید که مایل است با شما صحبت کند، بتواند به همه سوالات شما پاسخ دهد و مراجع ارائه دهد و همچنین باید در مورد سوابق دامپزشکی حیوان نیز بپرسید و آیا گربه‌هایشان برای اختلالات ژنتیکی آزمایش می ‌شوند.

گربه پرشین ممکن است مستعد مشکلات قلبی، چشمی، کلیوی، تنفسی و مثانه باشد، بنابراین می‌ خواهید مطمئن باشید که گربه ‌ای که علاقه ‌مند به فرزند خواندگی هستید، سابقه‌ ای با سلامتی دارد. گربه پرشین در حالی که رسیدگی بسیار زیادی دارد، یک حیوان خانگی عالی است و آن ها اصلاً رسیدگی و نگهداری پایینی ندارند، اما فوق‌العاده اجتماعی، دوستانه، باهوش و عالی هستند. همچنین گربه پرشین یکی از زیباترین و بی نظیرترین نژادهای گربه در جهان است و آنها به دلیل ویژگی های مسحور کننده خود محبوبیت زیادی به دست آوردند و در سال ۱۶۲۰ از ایران به اروپا آورده شدند. آنها به خاطر شخصیت مطیع خود شناخته می شوند و حیوانات خانگی آپارتمانی بزرگی هستند زیرا آنها عاشق تنبلی هستند. گربه پرشین به خاطر پوشش ضخیم براق و طبیعت آرامش شناخته شده است.

در اینجا چند نکته وجود دارد که قبل از خرید گربه پرشین باید در نظر داشته باشید.  اولین نکته قیمت است و این گربه ها به عنوان یک گونه نادر، هزینه زیادی دارند و در مقایسه با سایر نژادهای گربه بسیار گران هستند.  دومین نکته آراستن است زیرا گربه های پرشین نیاز به نظافت زیادی دارند و نیاز به فداکاری زیادی دارند و شما نمی توانید در مورد نظافت آنها سهل انگاری کنید زیرا آنها زیاد می ریزند. خز آنها بسیار ضخیم است و اگر به صورت روزانه شانه نشوند، تمایل زیادی به گره خوردن دارند و ابزار نظافتی که در این فرآیند استفاده می شود نیز هزینه زیادی دارد. خرید گربه پرشین از یک پرورش دهنده معتبر نیز بسیار مهم است. ایجاد یک رابطه خوب تضمین می کند که مبلغی که می پردازید به خوبی توجیه شده است. یک نژاد خوب و سالم گربه پرشین را فقط می توان از طریق یک پرورش دهنده خوب خریداری کرد و از آنجایی که گربه پرشین در همه کشورهای دنیا موجود نیست، هزینه حمل و نقل توسط پرورش دهنده تعیین می شود.

مسائل مربوط به سلامت گربه پرشین اهمیت زیادی دارد و این حیوانات به دلیل تغییرات ژنتیکی مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی هستند. آنها معمولاً صاف هستند که باعث مشکلات بینی و چشم می شود. پوزه ای که دارند به پوزه براکیسفالیک معروف است که باعث می شود در مقایسه با گربه های معمولی هوا از بینی آنها کمتر خروپف کنند. گربه پرشین همچنین از یک مشکل چشمی بسیار رایج به نام آتروفی پیشرونده شبکیه رنج می برد که نوعی اختلال بینایی است. طول عمر این گربه ها به طور متوسط حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است و آنها معمولا گربه های تنبلی هستند اما رژیم غذایی مناسب و نوعی فعالیت روزانه برای یک زندگی سالم توصیه می شود. گربه های پرشین گربه های کاملاً داخل خانه هستند و غریزه معمولی شکار ندارند که ترجیح می دهند در خانه بمانند و از معاشرت با انسان ها لذت ببرند. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه